Video Hakem Sistemi – VAR Nedir ?

Son günlerin konuşulan konusu olan VAR yani Video Hakem Sistemi oldukça büyük merak konusu oldu. Dünya Kupasında kullanılan bu sistemin ardından Türkiye Futbol Federasyonu bu sezon Süper Lig’de de kullanılacağını açıkladı. Video Hakem Sistemi ülkemizde böylelikle bu sezon hem Süper Lig Lefter Küçükandonyadis sezonunda hem de Spor Toto 1. Lig’in Play-Off maçlarında kullanılmaya başlanacak.

 

Tm dünyanın son günlerde konuştuğu VAR sistemi dünya çapında oldukça yaygınlaşmaya başladı. Hemen hemen her futbol sever Dünya Kupası ile beraber bunu konuşmaya başladı. Dünya Kupasında kullanılmasının ardından Türk futbol severlerin de ilgisini çeken bu sistem artık hemen hemen her yerde kullanılmaya başlanacak. Bu sistem esasında maçın hakeminin vereceği zor kararlarda, ya da karar vermede güçlük çekmesinde kullanılmaktadır. Bir pozisyon ya da pozisyonlarda yaşanılan kararsızlığı Video Hakem Sistemi odası sayesinde bir odada video tekrarıyla incelemesinin sonunda olmaktadır. Bu sayede VAR maçın hakemlerine zor kararlarda yardımcı olmaktadır.

 

Özellikle bu sene Dünya Kupasında, gol iptal ettiren ya da penaltıya sebebiyet veren bu sistem şimdi de ülkemize giriş yapıyor. Bu sezon itibariyle Süper Lig’de kullanılmaya başlanacak. TFF FIFA ile yaptığı görüşmeler neticesinde onlar ile birlikte sistemli bir şekilde Video Hakem Sisteminin çalıştırılacağını duyurdu.

VAR İlk Ne Zaman Süper Lig’de Kullanılacak?

TFF’nin açıklamasına göre Süper Lig’in 10.haftasında 3 maçta da kullanılacak Video Hakem sisteminde ki maçlar ise şu şekilde;

  • Medipol Başakşehir-Teleset Mobilya Akhisarspor   Hakem : Cüneyt Çakır ile Barış Şimşek,
  • Bursaspor-Antalyaspor Hakem : Bülent Yıldırım ve Koray Gençerler,
  • Fenerbahçe-Kayserispor Hakem : Mete Kalkavan ile Alper Ulusoy,

VAR ile birlikte maçları yönetecekler. Cüneyt Çakır Dünya Kupasında bu deneyimi edinmişti. Şimdi Süper Lig’de tecrübe edinmeye devam edecek. Süper Lig’de ki maçlarda yaşanabilecek olan hakem ve pozisyon hatalarını en aza indirmek için kullanılan bu sistem ile futbol dünyasında daha da adaletli bir sezon bekleniyor.

5/5 - (1 vote)